Wielu studentów popełnia błędy, które utrudniają (a czasami nawet uniemożliwiają) im przygotowanie się do egzaminów, a dodatkowo generują dużo stresu, który jest zbędny. Eksperci z notatek.pl radzą jakich błędów należy się wystrzegać podczas nauki na studiach (i nie tylko) - podpowiada serwis Notatek.pl
Odkładanie nauki na ostatnią chwilę
Najgorsze co może zrobić student, który chce zdać egzamin to odkładanie nauki na ostatnią chwilę. Takie podejście jest niestety powszechne. W ciągu roku chętnie spotykamy się ze znajomymi, imprezujemy. Niektórzy studenci są także zajęci pracą. Wydaje się, że na naukę mamy jeszcze dużo czasu, co nie jest prawdą. Nawet jeżeli uda się nam przygotować do egzaminu w tydzień, informacje, które przyswoimy w tak krótkim czasie szybko zostaną zapomniane (gdyż były zapisane jedynie w pamięci krótkotrwałej).
Zdecydowanie lepszą strategią jest poświęcenie na naukę nawet 20 minut dziennie. Ważne jest, żeby robić to każdego dnia. Jest to niewielki wysiłek, jednak po pewnym czasie zaobserwujemy znakomite efekty.
Nieumiejętne robienie notatek
Błędem, który drogo nas kosztuje jest nieumiejętne robienie notatek. Duża część studentów bezrefleksyjnie notuje każde słowo wykładowcy. Często zdarza się, że osoby takie nie rozumieją zagadnień omawianych na wykładzie.
Jeżeli chcemy, żeby notatki pomogły nam w nauce, powinniśmy robić je umiejętnie. Nie musimy notować wszystkiego co mówi wykładowca, a jedynie najważniejsze zagadnienia. W sytuacji, gdy czegoś nie rozumiemy – nie bójmy się pytać. Pamiętajmy, że wykładowca jest w pracy i jego obowiązkiem jest wyjaśnienie ze studentami wszystkich wątpliwości.
Notowanie każdego słowa nie ma sensu również dlatego, że nie będziemy uczyć się tylko z notatek z wykładów. Wykładowcy na pierwszych zajęciach powinni podać nam listę lektur, których znajomość jest niezbędna do zaliczenia przedmiotu.
W sytuacji, gdy nie mamy swoich notatek lub też są one dla nas nieczytelne (gdyż przeglądamy je dopiero po kilku miesiącach) – warto jest odwiedzić serwis notatek.pl, w którym znajdują się notatki ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach.
Niezdrowy tryb życia
Błędem, który pośrednio przeszkadza nam w przygotowywaniu się do egzaminów jest niezdrowy tryb życia (typowy zwłaszcza wśród studentów, którzy wyjechali na studnia do innego miasta). Jeżeli notorycznie odżywiamy się źle, a dodatkowo spożywamy duże ilości alkoholu i napojów energetycznych, nasz mózg w pewnym momencie może odmówić nam posłuszeństwa.
Brak aktywności fizycznej
Negatywny wpływ na kondycję naszego organizmu (a tym samym na kondycję umysłową) ma brak aktywności fizycznej. Nawet jeżeli jesteśmy osobami zwolnionymi z zajęć WF, nie oznacza to, że możemy przestać się ruszać. Wybierzmy taką aktywność fizyczną jaka jest odpowiednia dla naszego zdrowia i sprawia nam przyjemność. Regularne uprawianie sportu o umiarkowanej intensywności (nie musimy być wcale wyczynowymi sportowcami) sprawi, że będziemy lepiej się czuć (po aktywności fizycznej nasz mózg zaczyna wytwarzać endorfiny, które są nazywane hormonami szczęścia) i szybciej przyswajać informacje.
Stres
Stres o niewielkiej intensywności jest potrzebny, gdyż motywuje nas do działania. Problemy zaczynają się w momencie, gdy jest on tak silny, że działa na nas paraliżująco. Jeżeli nic nie zrobimy z naszym stresem, możemy mieć kłopot ze zdaniem egzaminów i ukończeniem studiów. Zdarza się, że ruch i zdrowa dieta są niewystarczające. Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z naszymi problemami, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dobrego psychoterapeuty.