środa, 22 stycznia 2025 17:58
Ważne informacje

ZFŚS - wykorzystanie środków z Funduszu Socjalnego

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych obejmuje środki finansowe, które są gromadzone przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym. Następnie są one wykorzystywane w celu wsparcia socjalnego uprawnionych pracowników. Warto wiedzieć, że Fundusz Socjalny stanowi obowiązek każdego pracodawcy z jednostki samorządowej oraz budżetowej i pozostałych, którzy od 1 stycznia danego roku zatrudniają więcej niż 50 pracowników na pełen etat. Nie bez znaczenia jest to, że środki pieniężne pochodzą z odpisów, a ich wysokość jest dokładnie określona. Co warto wiedzieć o ZFŚS? Na co wskazują przepisy prawne?
  • 15.12.2023 14:26
  • Autor: Grupa Tipmedia
ZFŚS - wykorzystanie środków z Funduszu Socjalnego

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

ZFŚS to środki, którymi dysponuje pracodawca i on sam decyduje, na co je przeznaczy. Trzeba mieć jednak na uwadze ustawę o ZFŚS, która wskazuje, na co można przeznaczyć te pieniądze. W związku z tym, że ustawa nie mówi o wszystkich dostępnych możliwościach, często mamy do czynienia z nieodpowiednim spożytkowaniem środków z ZFŚS. Pamiętajmy o tym, że Fundusz Socjalny powinien zostać spożytkowany na świadczenia socjalne dla pracowników i pomoc socjalną, zwłaszcza gdy pracownicy znajdują się w trudnej sytuacji. 

Przykładowe wykorzystanie środków z Funduszu Socjalnego może dotyczyć:

  • Zapomogi dla pracownika chorującego przewlekle, opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem lub dotkniętego zdarzeniem losowym
  • Świadczeń urlopowych, czyli dofinansowania wypoczynku pracownika lub jego dzieci
  • Dofinansowania świadczeń o charakterze kulturalno-oświatowym lub sportowo-rekreacyjnym
  • Organizowania paczek żywnościowych dla dzieci lub na święta
  • Dofinansowania lub tworzenia przyzakładowych przedszkoli i żłobków itp. 

Istotne jest to, że środki tego typu nie mogą być wykorzystywane na zakup środków trwałych, finansowanie stołówki w firmie, wynagrodzenie pracowników obsługujących fundusz socjalny, finansowanie dojazdu do pracy, imprezy integracyjne, kwiaty okolicznościowe i nagrody, premie, edukację pracowników, zapewnienie szczepień profilaktycznych, czy też prywatnej opieki medycznej. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Kto korzysta z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Przepisy prawne w pewnej części wskazują na to, kto może skorzystać z zakładowej pomocy socjalnej. Pracodawca w tym wypadku ma na celu rozdysponować pieniądze pomiędzy pracowników, w zależności od ich sytuacji zdrowotnej, materialnej, rodzinnej i życiowej. To oznacza, że nie ma możliwości wypłacania pieniędzy z funduszu w takiej samej wysokości dla każdego. Poza tym nie można uzależniać wielkości wypłaty środków od wymiaru etatu, stażu pracy, rodzaju umowy i oceny jakości pracy. Istotne regulacje w tym zakresie są określane w wewnętrznym regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

Kto zatem może starać się o uzyskanie prawa do korzystania z ZGŚS? Jest to rozwiązanie dostępne dla:

  • Pracowników przebywających na urlopie wychowawczym
  • Pracowników zatrudnionych w każdym wymiarze etatu i członków ich rodzin
  • Emerytów i rencistów oraz ich rodzin
  • Członków rodzin po zmarłych i byłych pracownikach, jeśli pozostawali na ich utrzymaniu
  • Pracowników młodocianych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego
  • Osób, którym zakłada przyznał prawo do korzystania z funduszu
  • Pracowników, z którymi pracodawca zawarł umowę o wykonywania pracy nakładczej (np. chałupnicy)

Jak widzimy, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest dostępny dla wielu osób zatrudnionych w różnych firmach. W tym przypadku trzeba postępować zgodnie z przepisami prawnymi. 

Materiał zewnętrzny