Laseroterapia kolana została po raz pierwszy opracowana w latach 60. ubiegłego wieku. Nazywana jest również terapią laserową niskiego poziomu, terapią laserem miękkim lub terapią fotobiomodulacyjną.
Jak działa laseroterapia kolana?
Terapia laserem kieruje energię świetlną na skórę. Urządzenie wykorzystuje niskie poziomy energii, czyli fotony. W przeciwieństwie do laserów o wyższej częstotliwości używanych w chirurgii nie nagrzewają one ani nie przecinają skóry. Fotony wnikają głęboko w bolesny staw. Światło wywołuje zmiany chemiczne, które pomagają uszkodzonym komórkom i tkankom goić się i odrastać. Podczas zabiegu lekarz kieruje urządzenie z laserem bezpośrednio na skórę kolana. Urządzenie będzie dotykać skóry lub znajdować się bardzo blisko niej. Urządzenie wysyła do kolana szybki impuls światła, który trwa od 30 do 60 sekund. Aby uzyskać rezultaty, konieczne będzie przeprowadzenie więcej niż jednego zabiegu. Może to być zaledwie osiem lub nawet 30 zabiegów.
Co leczy terapia laserem?
Taka terapia może pomóc:
-
Zmniejszyć ostry lub przewlekły ból.
-
Leczyć stan zapalny.
-
Przyspieszyć gojenie się ran.
-
Wspomagać odrastanie tkanek.
-
Poprawić krążenie krwi w kolanie. Zalety laseroterapii kolana
Wykazano, że terapia laserem przynosi ulgę w łagodnym lub umiarkowanym bólu kolana z OA, jak również poprawia wrażliwość na nacisk i elastyczność stawu. Terapia zimnym laserem może również:
-
Otworzyć naczynia krwionośne w celu złagodzenia obrzęku.
-
Wspomagać układ odpornościowy w wytwarzaniu większej ilości substancji chemicznych, które leczą tkanki.
-
Budować więcej tkanki łącznej w kolanie.
-
Alternatywa bez leków. Terapia zimnym laserem jest wolną od leków alternatywą dla opioidów stosowanych w leczeniu bólu kolana. Opioidy mogą być silnie uzależniające w przypadku stosowania ich w leczeniu bólu przewlekłego, a ponadto mogą powodować efekty uboczne, takie jak zaparcia, nudności lub senność.
-
Nie inwazyjność. W leczeniu bólu kolana terapia laserem nie powoduje nacinania skóry, a więc nie jest tak inwazyjna, jak zabieg chirurgiczny.
-
Niewiele efektów ubocznych. Terapia laserem w leczeniu bólu kolana nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Gdzie można poddać się leczeniu?
Do pracowników służby zdrowia, którzy przeprowadzają laseroterapię kolana, należą:
-
ortopedzi lub chirurdzy ortopedyczni
-
fizykoterapeuci
-
lekarze medycyny fizykalnej i rehabilitacji
-
fizjoterapeuci
-
chiropraktycy
-
lekarze medycyny sportowej lub trenerzy
-
terapeuci zajęciowi
-
lekarze naturopaci