czwartek, 23 stycznia 2025 22:44
Ważne informacje

WSPARCIE ROLNIKÓW W RAMACH WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Rolnictwo różni się od większości innych rodzajów działalności gospodarczej pod wieloma względami. Pomimo wielkiego znaczenia jakie odgrywa w gospodarce produkcja żywności, dochody rolników są o około 40 procent niższe niż dochody z działalności pozarolniczej. Rolnictwo w większym stopniu niż wiele innych obszarów działalności zależy od warunków pogodowych i klimatu. W rolnictwie nie da się reagować natychmiast na sygnały dotyczące popytu, a uprawa większej ilości płodów rolnych lub produkcja większej ilości mleka bez wątpienia wymaga czasu. Działalność rolnicza musi być opłacalna, a jednocześnie zrównoważona i przyjazna dla środowiska. Rolnicy muszą też utrzymywać gleby w dobrym stanie i chronić różnorodność biologiczną. Ze względu na powyższe uwarunkowania wsparcie publiczne dla tej działalności odgrywa bardzo istotną rolę.
  • 23.05.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
WSPARCIE ROLNIKÓW W RAMACH WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Celem Wspólnej Polityki Rolnej od momentu jej utworzenia, było zapewnienie Europejczykom odpowiedniej ilości żywności w przystępnej cenie, a jednocześnie zapewnienie, by rolnicy cieszyli się godziwymi standardami życia.

WPR to wspieranie dochodów za pomocą płatności bezpośrednich zapewniających ich stabilność oraz wynagradzających rolników za przyjazną dla środowiska działalność. Płatności bezpośrednie pozwalają na utrzymanie względnie niskich cen żywności, spełniającej jednocześnie wysokie wymagania jakościowe oraz przyczyniają się do utrzymania wielu rodzinnych gospodarstw rolnych, narażonych na silną konkurencję produktów importowanych.

W ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 realizowane będą instrumenty płatności bezpośrednich stanowiące stabilną część dochodów rolników, niezależną od wielkości bieżącej produkcji ani sytuacji na rynku, pozwalające ograniczać skutki ryzyka dochodowego, związanego z wahaniami cen, jak i dotyczącego poziomu plonowania. W ramach płatności można wyróżnić np. podstawowe wsparcie dochodów, uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodu czy też uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników.

W ramach planowanych do realizacji interwencji na szczeblu krajowym zostanie zapewnione wsparcie, które pozwoli przeciwdziałać spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta. Równolegle, na wsparcie mogą liczyć znajdujące się w trudnej sytuacji sektory, wrażliwe pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym, związane z produkcją roślinną.

WPR to także działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, mające na celu zaspokojenie szczególnych potrzeb i sprostanie wyzwaniom, przed którymi. Dotyczy to zarówno infrastruktury, ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i wsparcia lokalnych przedsiębiorstw. To także rozwój agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz wsparcie tzw. rolnictwa społecznego.

Jak wiele obszarów wspiera Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej można przekonać się oglądając film, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=5v_u45VDRM8

Możemy dowiedzieć się z niego również jakie znaczenie dla rolników mają płatności bezpośrednie, które stanowią znaczną część wsparcia w ramach WPR oraz jak my wszyscy możemy skorzystać z efektów pozytywnych zmian, jakie zachodzą w samym rolnictwie oraz szerzej na obszarach wiejskich.

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, grudzień 2021 r.,

  • www.europa.eu

  • fot. www.unsplash.com

 


 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.



 

 

Materiał Partnera