Być strażakiem bez balastu
1. Pomysł inicjatywy narodził się już kilka w zeszłym roku, ale brakowało nam środków na zrealizowanie pomysłu. Dzięki Fundacji Aviva i ogłoszonemu przez nią konkursowi, stwierdziliśmy, że może tym razem uda nam się spełnić marzenia tych najmłodszych.
2. Celem inicjatywy jest zagospodarowanie przestrzeni w pobliżu świetlicy wiejskiej, znajdującej się niedaleko Jeziora Czapli w miejscowości Oparzno, zakup sprzętu i urządzeń do ćwiczeń. W naszej miejscowości działają prężnie strażacy OSP. Nasi najmłodsi mieszkańcy patrzą na nich jak na swoich bohaterów i w przyszłości chcą być tacy jak nasi chłopcy i dziewczęta z OSP Oparzno.
Chcemy stworzyć plac treningowy dla najmłodszych, który wprowadzi ich w tajniki strażaka, pobudzi zmysły i rozwinie wyobraźnię, poprawi kondycję fizyczną i pokaże, że można spędzać wolny czas nie tylko przed komputerem, ale także na świeżym powietrzu, przyczyniając się do zmniejszenia otyłości wśród najmłodszych, demarginalizacji, a także nauczy pracy w grupie i odpowiedzialności za drugą osobę już od najmłodszych lat.
3. Inicjatywa jest skierowana dla dzieci w wieku od przedszkolaka do wczesnoszkolnego. Dzięki zamontowanym urządzeniom przekażemy naszym najmłodszym wiedzę w sposób jasny i zrozumiały. Wytłumaczymy jak reagować nawet kiedy zapala się frytki lub paluszki rybne na domowej patelni, a także dlaczego nie można ugasić ich wodą. Dzieci będą rozwijały rebusy i zagadki, a także zapoznają się z prawidłową terminologią pożarniczą, nauczą się co zrobić w nagłych wypadkach, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, jak zachować się przed udzieleniem I pomocy, aby nie zagrażać własnemu zdrowiu i życiu. Będziemy działać poprzez zabawę, zachowując zasady bezpieczeństwa, nauczymy dzieci poprzez zabawę prawidłowych zachowań w nagłych przypadkach i sytuacjach zagrażających życiu.
4. Profilaktyka i kształcenie od najmłodszych lat pozwoli ukształtować prawidłowe wzorce empatii społecznej. Zwiększy się wydolność fizyczna najmłodszych i zmniejszy się problem otyłości wśród dzieci. Celem edukacji jest wzmożenie świadomości o potrzebach działalności społecznej oraz zaszczepienie bezinteresownej pomocy i empatii wśród młodych adeptów.
5. W pierwszej kolejności musimy oczyścić i wyrównać plac zanim zostaną posadowione urządzenia dla młodych adeptów.
Następny etap to zakup i posadowienie urządzeń i sprzętu służących do nauki oraz ćwiczeń i poprawy sprawności fizycznej. Ilość urządzeń zależeć będzie od funduszy jakimi będziemy dysponować. Na początek chcemy zakupić: Łącznik startowy, Płotek drewniana ściana, Tunel, Kładka, Drewniana Drabiniasta ściana, Płotki lekkoatletyczne, Rysunki do stanowiska węzłów, Zestaw węży spięty noszakami, Tyczki, Równoważnia, Rura do czołgania, Tłumica gumowa, Tłumica metalowa, Torba sanitarna, Zbiornik przenośny na wodę ze stelażem, drabinka do wspinaczki, Bosak lekki ze stylem aluminiowym składanym (2m + 2m),Oznaczenia funkcyjnych - numery startowe, Kładka, Klucze do łączników.
6. Miejscem realizacji jest działka położona w miejscowości Oparzno, Gmina Świdwin, w sąsiedztwie świetlicy wiejskiej oraz w pobliżu jeziora. Przedsięwzięcie chcemy rozpocząć w wakacje 2017 r. i zakończyć jesienią 2017 r. tym bardziej, że w tym roku nasza Gmina Świdwin obchodzi 25 lecie powstania i otwarcie naszego placu manewrowego dla młodych adeptów straży będzie uwieńczeniem obchodów 25 - lecia.
7. Nie mamy jeszcze żadnych środków na pokrycie wydatków związanych z zakupem sprzętu i urządzeń. Jedyne co posiadamy to chęci, zdrowe ręce i motywacje do dalszych działań. Podczas festynu w związku z rozpoczęciem lata, zorganizujemy loterię fantową jak co roku, a pozyskane pieniądze przeznaczymy także na sfinansowanie choć części inicjatywy.
Koszt całej inicjatywy to 44376,00 zł
8. Jesteśmy grupą lokalną, która pobudza do działań szerszą rzeszę mieszkańców. W naszym sołectwie jest dużo dzieci, mieszkających w kilku mniejszych miejscowościach, mamy świetlicę, w której nasza Pani świetlicowa uczy sztuki malowania, wyszywania, rękodzieł, sztuki kulinarnej oraz prawidłowego wysławiania się. Obok świetlicy znajduje się mały plac zabaw ze zjeżdżalnią, huśtawką oraz karuzelą, w zeszłym roku nasze sołectwo zakupiło oraz posadowiło słupki i siatki wyłapujące piłkę wykopywaną przez naszą młodzież podczas miejscowych meczy. W budynku świetlicy znajduje się także stanica naszej straży OSP, z która nasza młodzież także wiąże przyszłość, a najmłodsi patrzą w naszych chłopców i dziewczyny z OSP jak w swoich bohaterów.
Chcemy od najmłodszych lat ukształtować prawidłowe wzorce empatii społecznej, wzmocnić świadomość o potrzebach działalności społecznej oraz zaszczepić bezinteresowną pomoc i empatię wśród młodych adeptów. Będziemy działać poprzez zabawę, zachowując zasady bezpieczeństwa, nauczymy dzieci poprzez zabawę prawidłowych zachowań w nagłych przypadkach i sytuacjach zagrażających życiu.
Wytłumaczymy jak reagować nawet kiedy zapala się frytki lub paluszki rybne na domowej patelni, a także dlaczego nie można ugasić ich wodą. Dzieci będą rozwijały rebusy i zagadki, a także zapoznają się z prawidłową terminologią pożarniczą, nauczą się co zrobić w nagłych wypadkach, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, jak zachować się przed udzieleniem I pomocy, aby nie zagrażać własnemu zdrowiu i życiu.
Prosimy o głosowanie.
http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1239,byc-strazakiem-bez-balastu.html
Komentarze