Ofiarami tych przestępstw najczęściej są osoby starsze, często samotne i zbyt ufne. Oszuści dzwonią na stacjonarny numer telefoniczny lub komórkowy. Często podają się za jednego z naszych bliskich lub krewnych lecz zazwyczaj szybko kończą rozmowę. Za chwilę telefon dzwoni ponownie. Kolejny oszust informuje, że jest policjantem lub funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji i właśnie trwa policyjna akcja, w której należy pomóc. Żąda, abyście przekazali mu swój numer telefonu komórkowego. Fałszywy funkcjonariusz mówi starszej osobie jak ma dalej postępować i prosi o wypłatę oszczędności z banku lub zabranie ich z domu, a później przekazanie ich nieznanej nam osobie lub pozostawienie we wskazanym miejscu.
APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK W KONTAKTACH Z OSOBAMI NIEZNAJOMYMI.
POLICJANCI NIGDY NIE POPROSZĄ O PRZEKAZANIE KOMUKOLWIEK SWOICH OSZCZĘDNOŚCI, PRZELANIU ICH NA KONTO LUB POZOSTAWIENIE W JAKIMŚ MIEJSCU ORAZ NIGDY NIE DZWONIĄ Z INFORMACJAMI O TAJNYCH AKCJACH.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą np. o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych, rodziny czy policjanta – nr 997.
Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji odłożyć słuchawkę i natychmiast zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o takiej sytuacji.
Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997
W przypadku zetknięcia się z taką sytuacją zawsze należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego.
Komentarze