sobota, 18 stycznia 2025 12:00
Ważne informacje
Reklama

VI Świdwińska Gra Miejska im. Rudolfa Virchowa

16 września 2016 r. odbyła się w Świdwinie szósta edycja Gry Miejskiej im. Rudolfa Virchowa, imprezy dla młodzieży, łączącej w sobie elementy questingu i marszobiegu na orientację. Głównym celem zabawy było głębsze poznanie miasta - jego przeszłości i teraźniejszości, architektury, przyrody, ciekawych miejsc i postaci.

            Impreza rozpoczęła się o godz. 15.30 na  skwerze Rudolfa Virchowa przy tablicy pamiątkowej ku czci słynnego na cały świat naukowca, urodzonego w Świdwinie. Zebrało się tu ponad 160 osób, w tym 150 uczniów z 4 świdwińskich placówek oświatowych: SP-1, SP-2, SP-3 oraz Gimnazjum nr 1, a także opiekunowie Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych i zaproszeni goście.  

 

 Grę poprzedził uroczysty moment, a mianowicie przypomnienie postaci wielkiego świdwinianina i zapalenie znicza pod jego pomnikiem przez delegację uczniów.

 

 Część oficjalną wzbogaciło też przyznanie Medalionu Rudolfa Virchowa panu Wiesławowi Wieczorkowi.

 

Specjalne gratulacje pisemnie przekazał laureatowi wielki miłośnik profesora Virchowa – Irek Litzbarski, który zainicjował przyznawanie Medalionu. Warto przypomnieć, że dotychczas w ten sposób uhonorowanymi osobami byli lekarz Jacek Rożański, miłośnik i badacz miejscowej historii Zbigniew Czajkowski oraz Zdzisława Rudnicka - prezes Świdwińskiego Stowarzyszenia "Amazonka".

 

Pod dyplomem do Medalu Virchowa dla Wiesława Wieczorka podpisali się: Zofia Lewkowicz (Grono Sympatyków Rudolfa Virchowa), Elżbieta Grabińska (prezes świdwińskiego oddziału PTTK), Bolesław Kurek (dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury) oraz Jan Owsiak (Burmistrz Miasta Świdwina).

 

Po części oficjalnej przyszedł czas na rozpoczęcie gry miejskiej. Opiekunowie podzielili młodzież na 30 grup (po 4-6 uczestników każda). Prowadzący imprezę W. Wieczorek objaśnił istotę rywalizacji, omówił zasady bezpieczeństwa oraz reguły „czystej gry”, po czym rozdali kapitanom grup mapy i karty startowe z zestawem 31 zadań oraz przybory do pisania. Wszyscy uczestnicy otrzymali również okolicznościowe plakietki.

 

Grupy wyruszały na trasę w 3-minutowych odstępach czasowych. Podczas marszu należało sprawnie posługiwać się mapą, wykazać się znajomością miasta, wiedzą z przyrody, a także umiejętnością zdobywania informacji z różnych dostępnych źródeł, takich jak tablice informacyjne, pomoc uzyskana od mieszkańców miasta, a nawet „telefon do przyjaciela” czy „wujek Google”... Kluczowym warunkiem była dobra współpraca w grupie i orientacja w terenie.

 

 

Meta, jak i końcowy etap rajdu, znajdowały się w Parku Miejskim za dawną willą świdwińskiego architekta Alberta Altenburga. Tam na uczestników czekały napoje, owoce, słodki poczęstunek i wesołe zabawy, prowadzone przez nauczycielki z SP1.

 

Na koniec, tj. około godziny 18.45 podsumowano imprezę. Prowadzący Wiesław Wieczorek przedstawił wyniki końcowe i wręczył dyplomy oraz puchary najlepszym zespołom. Każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci magnesu z jednym z wizerunków Świdwina.

 

Najlepsza okazała się grupa "No Chyba Ty" w składzie: Bartosz Głasek, Michał Włodarczyk, Kornel Budziński, Adrian Wójcik i Zuzanna Meissner (43,5pkt.)

 

Kolejne nagrodzone miejsca zajęli:

 

II „Klasa 6b": Hania Zykubek, Emilia Świś, Paulina Kosińska, Konrad Firsiof i Jacek Robak (41,5pkt.)

 

III „Arizionki": Filip Korsak, Marta Wolińska, Kaja Pol, Julia Jeziorna, Martyna Szybska, Ola Rakoczy (40,5pkt.)

 

IV „Pieski": Zuzia Prusaczyk, Kuba Wasylew, Maciej Pliszka, Ala Pliszka (40pkt.)

 

V "Batalion 303": Konrad Pawlik (39,5pkt.)

 

Impreza dostarczyła uczestnikom nowych wrażeń i wyzwoliła wiele spontanicznej radości, jednocześnie pozwoliła lepiej poznać rodzinny Świdwin i postać Rudolfa Virchowa. Jej przedłużeniem jest konkurs na najciekawsze zdjęcia z imprezy, które uczestnicy mogą nadsyłać drogą elektroniczną do 23 września.

 

 Puchary, dyplomy, nagrody upominki i poczęstunek ufundował Oddział PTTK w Świdwinie dzięki środkom pochodzącym z dotacji Starostwa Powiatowego w Świdwinie, Urzędu Miasta w Świdwinie oraz Zarządu Głównego PTTK . Organizatorzy kierują podziękowania za wsparcie dla Pań: Anny Bujak, Moniki Wieczorek, Agnieszki Górskiej, Ewy Marciniak, Anny Kuzio, Agnieszki Perskiewicz, Elżbiety Horak, Alicji Dadacz, Anety Zakowieckiej i Jadwigi Peszczyńskiej.

 

Specjalne podziękowania dla właściciela i obsługi sklepu papierniczego "Druczek" oraz dla p. Franciszka Czarnego za pomoc:)

 

                                            Elżbieta Grabińska Organizatorzy: SKKT przy SP-2/ PTTK Świdwin

 

 

 

 

LAUDACJA                                                                   

 

autorem słów laudacji jest Elżbieta Grabińska

 

            Gdybym o kimś miała powiedzieć, że jest moją bratnią duszą, Wiesia Wieczorka wymieniłabym na poczesnym miejscu.

 

            Choć młodszy ode mnie o… mniejsza z tym ile lat, wydaje mi się, że znam go od zawsze. Cieszy się moim ogromnym szacunkiem i wdzięcznością, ponieważ – pomimo wielu osobistych problemów i licznych zadań, które podejmuje zawodowo i dla rozwoju osobistego – zawsze jest gotów do pomocy i współpracy. Nie potrafię wskazać sytuacji, w której odmówiłby pomocy.

 

            Urodził się w Bydgoszczy 13 września 1972r. Od 1998 roku jest członkiem PTTK, a od 1999 – opiekunem reaktywowanego przez siebie koła SKKT-PTTK przy SP2 w Świdwinie. Od 2001 roku pełni funkcję sekretarza zarządu Oddziału PTTK  w Świdwinie.

 

            Swoim zaangażowaniem w rozwijanie turystycznych i krajoznawczych zainteresowań młodzieży, szczególną niezawodnością i solidnością w realizowaniu wszelkich zadań na turystycznej (i nie tylko…) niwie zaskarbił sobie wdzięczność  i szacunek swoich kolegów – opiekunów kół, a przede wszystkim młodych adeptów wędrowania, którzy wiedzą, że otrzymają od Wiesia Wieczorka porządną porcję wiedzy, zabawy, rozmaitych umiejętności i to, co najcenniejsze – Jego czas. Pod Jego opieką uczą się współdziałania i współodpowiedzialności za wynik pracy grupy.

 

            Nie sposób jest wymienić wszystko, czym nas Wiesiu Wieczorek obdarowuje przy okazji każdej z imprez oddziałowych. Niezależnie od tego czy jest odpowiedzialny za wydarzenie, opracowuje i drukuje uczestnikom karty konkursowe. Przygotowuje i przeprowadza quizy, konkursy i zabawy rekreacyjne. Nierzadko sporządza za nas sprawozdania z imprez, które następnie publikuje na prowadzonej przez siebie facebookowej stronie internetowej oddziału, przekazuje na miejską stronę internetową lub do „papierowych” mediów. Wzorcowo organizuje „własne” imprezy koła i oddziału.

 

            Podejmuje nowe inicjatywy. Z tych najbardziej widocznych i wręcz obleganych przez uczestników wymienię dwie: Grę Miejską im. Rudolfa Virchowa i Internetowy Krajoznawczy Konkurs Fotograficzny.

 

            Pierwsze z tych wydarzeń już po raz szósty pozwala uczestnikom bliżej poznać postać i zasługi dla świata wybitnego mieszkańca naszego grodu, Rudofa Virchowa.

 

            Drugie mobilizuje do wspólnej zabawy młodzież i ludzi dorosłych, nie tylko ze Świdwina, którzy na wyścigi próbują się zmierzyć z foto-zagadkami publikowanymi przez Kolegę na Facebooku w trzech kategoriach: powiat Świdwin, województwo zachodniopomorskie, Polska. Jest to zadanie, które pięknie wpisuje się w ogłoszony przez ZGPTTK Rok Krajoznawstwa Polskiego.

 

            Uważam, że Medal Virchowa po prostu należy się Wiesiowi Wieczorkowi. Bo jeśli nie jemu, to komu…?



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Reklama