W sobotę 17 września - pierwszego dnia Festiwalu - na świdwińskim zamku rozegrany został turniej szachowy zorganizowany przez pana Wiesława Bućko - Prezesa Klubu Szachowego „Caissa” w Połczynie-Zdroju. W turnieju udział wzięło 53 uczestników. Rywalizowali ze sobą juniorzy i seniorzy, mężczyźni i kobiety. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom.
W tym samym czasie w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świdwinie dzieci niepełnosprawne i ich rodzice mogli wziąć udział w warsztatach terapeutycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Carpe diem.
O godzinie 14: 00 na podzamczu Świdwińskiego Domu Kultury nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu, po którym swoją działalność zaprezentowały poszczególne organizacje pozarządowe oraz instytucje wspierające:
- Stowarzyszenie Diabetyków
- Stowarzyszenie „Promyk” i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
- Uczniowski Klub Lekkoatletyczny "Feniks" Świdwin
- Świdwińskie Stowarzyszenie Lotnictwa Rekreacyjnego
- Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „CAISSA” Połczyn Zdrój
- Stowarzyszenie Carpe Diem
- Lokalna Grupa Działania Powiatu Świdwińskiego
- Świdwińskie Stowarzyszenie Amazonka
- Świdwińska Szkółka Ekologiczno-Wędkarska
- Zamkowe Stowarzyszenie Numizmatyczne w Świdwinie
- CARITAS Parafii pw. MBNP w Świdwinie
- Klub Biegacza Sprint Świdwin
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdwinie
- SANEPID Świdwin
- WOPR Świdwin
- ŚOK Świdwin
- OWES Wałcz
Szczególną ofertę organizacje skierowały dla rodziców z dziećmi, dla których przygotowane były liczne atrakcje - konkursy plastyczne, konkursy sportowe, wędkarskie, konkurs wiedzy o Świdwinie, zajęcia modelarskie, zajęcia artystyczne. Ponadto można było nieodpłatnie zbadać ciśnienie i poziom cukru, sprawdzić zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zobaczyć wystawę rękodzieła, wystawę numizmatyczną oraz sprawdzić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy.
Drugiego dnia Festiwalu w niedzielę 18 września 2016 r. Klub Biegacza „Sprint” Świdwin zorganizował biegi uliczne dla dzieci i młodzieży. Natomiast o godzinie 16: 00 wystartował już po raz trzeci bieg - III Świdwińska Mila
Festiwal stał się doskonałą okazją poznania i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami a także dał możliwość mieszkańcom miasta zapoznania się z bogatą ofertą stowarzyszeń. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty przyniosą organizacją pozarządowym działającym na terenie miasta Świdwina wymierne korzyści w postaci nowych projektów, które będą realizowane w kolejnych latach i przyczynią się do zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców naszego miasta.
Komentarze