W naszym regionie wśród stulatków zdecydowanie przeważają kobiety, których jest 64, natomiast mężczyzn jest tylko piętnastu. Najstarsza Pani w tym roku będzie świętować 111 urodziny.
W całym kraju świadczenia honorowe otrzymuje 2,3 tys. osób. Zgodnie z prognozami ZUS w 2035 roku takich osób ma być 9,7 tys. Dla porównania w 2007 r. było ich 1,4 tys.
Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej używanej do obliczania emerytur i rent. Kwota ta ustalana jest corocznie od 1 marca. Jest to 100 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie wysokość świadczenia honorowego wynosi 3408,62 zł brutto.
Osobom, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu, przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z chwilą ukończenia stu lat. Nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku.
Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego jest konieczny w sytuacji, gdy zainteresowana osoba skończyła sto lat i dotychczas nie pobierała żadnego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki wniosek można złożyć w najbliższej placówce ZUS.
Karol Jagielski
Komentarze