niedziela, 19 stycznia 2025 15:22
Ważne informacje
Reklama

ANAKONDA 2016


 
 
ANAKONDA-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. Ćwiczenie jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym SZ RP w 2016 r i prowadzone będzie w dniach 07-17 czerwca br.

 
Celem ćwiczenia jest zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowym aspektem podlegającym weryfikacji i sprawdzaniu jest funkcjonowanie systemu i procedury realizacji zadań w ramach funkcji państwa gospodarza.

  
Ćwiczenie ANKODNA-16 powiązane będzie z realizacją szeregu krajowych przedsięwzięć szkoleniowych, z których ważnym elementem będzie Regionalne Ćwiczenie Obronne. Złożoność ćwiczenia ANAKODNA-16 wyraża się realizacją w jego ramach szeregu ćwiczeń Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej oraz ćwiczeń z zakresu reagowania kryzysowego. Na rozmach ćwiczenia mają wpływ także przedsięwzięcia szkoleniowe Sojuszu odbywające się w tej części Europy. Najważniejsze to: ćwiczenie SWIFT RESPONSE dotyczące międzykontynentalnego przerzutu strategiczny sił USA do Polski oraz SABRE STRIKE obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. ANAKONDA-16 bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości - VJTF (tak zwanej Szpicy NATO. Siły hiszpańskiego korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w ANAKONDZIE-16 jako siły międzynarodowe. Również w terminie ANAKONDY-16, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego.

 
Przyjęty scenariusz ANAKONDY-16 jest narzędziem umożliwiającym sprawdzenie reakcji ćwiczących na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Pododdziały będą realizować szereg zadań, do których należą przede wszystkim: integracja taktyczna dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość. W czasie ćwiczenia nastąpi również przekazania zadań między wybranymi stanowiskami dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i elementami struktur dowodzenia NATO. Mobilny element dowodzenia Dowództwa Komponentu Lądowego NATO przejmie zadania od Polskiego Dowództwa Komponentu Lądowego, a większość sił lądowych przejmie w podporządkowanie Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód.

 
Ćwiczenie realizowane będzie w 7 głównych lokalizacjach w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.

 
W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu ANAKONDA-16 udział wezmą żołnierze z dziewiętnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.

 
W ramach transparentności działań SZ RP i budowania środków zaufania ćwiczenie ANAKONDA-16 zostało zgłoszone do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 
Ćwiczenie pk. ANAKONDA-16 prowadzone jest w cyklu dwuletnim przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wcześniejszych edycjach w latach: 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 wzięło udział blisko 50 tys. żołnierzy.
 
 
Wybrane epizody w ramach ćwiczenia Anakonda-16:

 

6 czerwca

uroczyste otwarcie ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie,
Szczegółowych informacji udziela: ppłk Piotr WALATEK, +48 607 388 937, [email protected]; [email protected]
 
7 czerwca

blisko 2 tysiące spadochroniarzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzi operację powietrzno-desantową w okolicach Torunia
Szczegółowych informacji udziela:  kpt. GIL Marcin, +48 693 357 110, [email protected]

8 czerwca

wielonarodowy batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę na rzece Wisła, którą pokona ponad 300 pojazdów w drodze do krajów bałtyckich (w ramach ćwiczenia SABER STRIKE), miejscowość Chełmno
Szczegółowych informacji udziela: por. LIPCZYŃSKI Przemysław, +48 727 014 318, [email protected]

9 czerwca

ćwiczenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce
Szczegółowych informacji udziela: kpt. KUROWSKI Dariusz, +48 519 039 047

10 czerwca

pod osłoną ciemności polskie i amerykańscy wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców
Szczegółowych informacji udziela:LORENTZ Mirosław, +48 519 038 151, [email protected]
 
11 czerwca

pododdziały wojsk chemicznych oraz medyczne będą przeciwdziałać zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia oraz prowadzić ewakuację
brytyjski batalion wykona marsz pokonując przeprawę zbudowaną na rzece Odra w Białej Górze / k. Krosna Odrzańskiego
Szczegółowych informacji udziela: por. PĘDZIK Bartłomiej, +48 727 016 530, [email protected]
 
13 czerwca

wielonarodowy batalion inżynieryjny zaprezentuje swoje zdolności m. Chełmno
Szczegółowych informacji udziela: por. LIPCZYŃSKI Przemysław, +48 727 014 318, [email protected]
 
 
14 czerwca

Dzień Obserwatora w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (uczestniczy korpus dyplomatyczny),
Szczegółowych informacji udziela: kpt. PIERZAK Tomasz, +48 601 066 829, [email protected]
 
15 czerwca

po przekazaniu odpowiedzialności dla innej jednostki batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle w okolicach Chełmna
Szczegółowych informacji udziela: por. LIPCZYŃSKI Przemysław, +48 727014318, [email protected]


16 czerwca

Dzień Dostojnych Gości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Pomorskie – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko
Szczegółowych informacji udziela: ppłk PIETRZAK MAREK, +48 727 401 293, [email protected]

17 czerwca

Ceremonia zakończenia ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie
Szczegółowych informacji udziela: ppłk Piotr WALATEK, +48 607 388 937, [email protected]; [email protected]



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama
Reklama