Jaka jest wartość zepsutego pojazdu?
Niesprawny samochód nie jest wcale taki bezwartościowy. Owszem, nie da się nim jeździć, można za to pozyskać wiele części zamiennych oraz inne materiały do ponownego wykorzystania. Innymi słowy, popsuty wrak wciąż ma pewną wartość, a wstępną wycenę można uzyskać np. na https://kupimyauto.com/skup-aut-grudziadz/.
Może się też okazać, że wykryte usterki da się mimo wszystko naprawić, i będą to uzasadnione koszty – poważne uszkodzenia strukturalne są trudne i kosztowne do naprawienia, ale przy mniejszych wadach, zwłaszcza gdy chodzi o stosunkowo nowy pojazd, warto się zgłosić do mechanika na konsultację. Kiedy koszt remontu przewyższy wartość samochodu, najsensowniejszą opcją będzie sprzedaż.
Gdzie można sprzedać uszkodzone auto?
Uszkodzony samochód można wystawić na sprzedaż korzystając z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Jakie są szanse na udaną transakcję? Niezbyt wielkie, bo chętnych na tego typu oferty jest mało, a ci zdecydowani na kupno zwykle proponują zbyt niską kwotę, by to zadowoliło właściciela i skłoniło do dobicia targu. Na komisy samochodowe również nie ma co liczyć, ponieważ preferują one pojazdy na chodzie, w dobrym stanie i atrakcyjne wizualnie.
Pozostaje więc skup używanych pojazdów albo złomowanie wraku. Skup aut, jak https://kupimyauto.com/skup-aut-szubin/, zajmuje się pozyskiwaniem części zamiennych, dlatego przyjmuje również samochody uszkodzone, powypadkowe i bardzo stare. Stacja demontażu przyjmie także niekompletny wrak, tyle że wtedy nie ma co liczyć na dobrą cenę, a nawet się zdarza, że to kierowca musi dopłacić do utylizacji – pojazd przeznaczony do kasacji musi mieć masę równą co najmniej 90 proc. masy nowego egzemplarza. Jeśli brakuje kilogramów, właściciel wraku musi uiścić tzw. opłatę utylizacyjną, a niekiedy dochodzi jeszcze specjalna opłata za brak konkretnej części.
Czy opłaca się sprzedaż na części?
Sprzedaż samochodu na części do skupu to zwykle najkorzystniejsza opcja dla kierowcy, bo nie dość, że formalności są uproszone, a transakcję da się załatwić od ręki, to na ogół cena za auto będzie wyższa niż przy sprzedaży samodzielnej. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż części na własną rękę, z tym jednak wiążą się pewne trudności – samodzielny demontaż wraku jest nielegalny i grozi grzywną, czyli po wyjęciu wartościowych części wciąż trzeba będzie zutylizować w SDP to, co zostało po rozbiórce, a to już nie jest tak opłacalne.
Zbycie uszkodzonego pojazdu należy zgłosić do wydziału komunikacji, osobiście albo online. Po kasacji samochodu również musimy się zgłosić do urzędu celem wyrejestrowania pojazdu – do wyrejestrowania wymagane jest zaświadczenie ze stacji demontażu, dlatego kasację powinno się robić wyłącznie w legalnie działających placówkach.