Przerobienie szamba na oczyszczalnię a prawo
Wielu posiadaczy tradycyjnego szamba chciałoby przerobić je na o wiele nowocześniejszą i korzystniejszą przydomową oczyszczalnię ścieków. Pojawia się jednak pytanie o to, czy taki zabieg jest w ogóle możliwy? Co na to polski prawodawca, który dokładnie reguluje tego typu aspekty? Jak się okazuje, przerobienie szamba rozumiane jako wykorzystanie go jako zbiornika w nowej przydomowej oczyszczalni nie jest możliwe. Instalacja tego typu nie spełni bowiem podstawowych kryteriów bezpieczeństwa, nie przejdzie też licznych testów. Mowa tutaj o właściwościach przeciwpożarowych, szczelności czy wydajności całego systemu. Nie jest bowiem tajemnicą, że każda oczyszczalnia musi posiadać odpowiednie certyfikaty, dzięki którym jest dopuszczona do użytku. W tym przypadku będzie z tym ogromny problem, dlatego nie warto podejmować się takiego ryzyka.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dlaczego warto wybudować?
Zamiast przerabiać tradycyjne szambo na oczyszczalnię, najlepiej wybudować ją od podstaw. Tym bardziej, że obecnie mamy spory wybór rozwiązań, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Przydomowa oczyszczalnia posiada bardzo wiele atutów, w tym jest bezobsługowa, nie ulega awariom, a jej eksploatowanie jest o wiele tańsze niż użytkowanie szamba. Własna oczyszczalnia to komfort, wysoki poziom bezpieczeństwa i spokój na wiele lat. Odpowiednio zamontowana może służyć przez bardzo długi okres, a jedyną rzeczą, jaką należy robić, jest regularny przegląd techniczny oraz opróżnianie zbiornika z resztek raz czy maksymalnie dwa razy w roku.
O czym pamiętać przy budowie własnej oczyszczalni?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę nie wymagają pozwolenia budowlanego, co jest dodatkową zaletą. Wystarczy zgłosić taką inwestycję w starostwie w terminie minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeśli chodzi o samą budowę oczyszczalni, najlepiej zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, która zadba o każdy szczegół od początku do końca. Fachowcy przygotują opis techniczny, projekt, nałożą go na mapę terenu z zachowaniem wymaganych odległości, a następnie zaopatrzą się w odpowiednie elementy i przeprowadzą montaż. Po wszystkim sprawdzą, czy wszystko działa tak, jak powinno.