Rynek self storage w Polsce
Magazyny typu self storage w Polsce nie są jeszcze tak popularne, jak choćby u naszych zachodnich sąsiadów czy w USA. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że jest to u nas dosyć młoda branża. Firmy oferujące usługę wynajmu tego typu powierzchni w naszym kraju zaczęły powstawać w okolicach 2011 roku. W Europie ta branża zaczęła rozwijać się w połowie lat 90 - tych.
Na dzień dzisiejszy w Polsce istnieje kilkanaście profesjonalnych magazynów self storage, zlokalizowanych głównie w dużych miastach. Z obiektów takich korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Zainteresowanie magazynami samoobsługowymi rośnie z roku na rok. Małe firmy często rezygnują z utrzymywania zbyt dużych magazynów słabej jakości na rzecz bardziej bezpiecznego i opłacalnego rozwiązania, jakim jest system self storage. Szeroki wybór powierzchni pozwala każdemu dopasować magazyn do własnych potrzeb. Najmniejsze magazyny self storage, np. magazyny do wynajęcia Stokado, posiadają powierzchnię 1 m 2.
Potencjał drzemiący w branży self storage jest ogromny. Obecnie obiektów tego typu jest niewiele, a zapotrzebowanie na nie nieprzerwanie wzrasta. W Europie Zachodniej tego typu obiekty zlokalizowane są nie tylko w dużych miastach, ale też na przykład przy dużych ciągach komunikacyjnych. W USA z magazynów samoobsługowych korzysta aktualnie średnio co dziesiąte gospodarstwo domowe. Koncepcja takiego przechowywania oraz plusów, jakie za sobą niesie, powoli dociera także do coraz szerszego grona osób w Polsce.
W Polsce działa kilka firm oferujących wynajem magazynów typu self storage. Jedną z nich jest sieć magazynów Stokado, działająca w trzech lokalizacjach: we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Stokado to firma, która doskonale wpasowała się w potrzeby klientów i oferuje najwyższą jakość przechowywania, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.
Dlaczego warto korzystać z magazynów samoobsługowych?
Nowoczesne magazyny typu self storage reprezentują najwyższą jakość przechowywania, często nieosiągalną w przypadku wynajmu tradycyjnych obiektów magazynowych.
1. Dostęp 24h, 7 dni w tygodniu.
To niezwykle ważne nie tylko dla osób prywatnych. Jak wiadomo prowadząc własny biznes tak naprawdę cały czas jesteś w pracy i zdarzają się sytuacje, w których potrzebujesz dostępu do dokumentacji lub sprzętu firmowego o niestandardowych porach, lub w weekendy.
2. Bezpieczeństwo.
Kluczowa kwestia przy przechowywaniu czegokolwiek. Często zaniedbywana w słabej jakości magazynach. W magazynach self storage funkcjonuje stały monitoring oraz ochrona. Wszystkie rzeczy przechowywane w magazynach samoobsługowych objęte są ubezpieczeniem.
3. Szeroki wybór powierzchni.
W magazynach typu self storage każdy znajdzie powierzchnię odpowiadającą swoim potrzebom. Do wyboru są zarówno małe magazyny o powierzchni 1 m2, magazyny o średniej powierzchni jak i zewnętrzne kontenery z możliwością podjazdu dla samochodów.
4. Elastyczne warunki wynajmu.
Warunki najmu magazynów są dopasowane do wynajmujących i ich potrzeb. Magazyn można wynająć zarówno na tydzień, jak i na kilka lat. Umowa jest elastyczna i umożliwia łatwą możliwość rezygnacji.Szeroki wybór powierzchni.
5. Czystość oraz stała temperatura.
Bardzo ważne kwestie w przechowywaniu większości towarów. Magazyny, w których panuje zmienna temperatura i wilgotność wpływają destrukcyjnie na przechowywane w nich towary. W magazynach self storage takich jak Stokado warunki klimatyczne są niezmienne przez cały czas.
Ile kosztuje magazyn self storage?
Cena zależna jest od wielkości i rodzaju powierzchni magazynowej. Najmniejsze skrytki to koszt 80 złotych miesięcznie. W magazynach Stokado klienci mogą zakupić także potrzebne przy magazynowaniu produkty: kartony, taśmy i inne akcesoria. Magazyny self storage oferują także usługi takie jak odbiór i przechowanie przesyłek lub pomoc w przeprowadzkach.