Czym jest botoks?
Botoks, czyli toksyna botulinowa to naturalna substancja produkowana przez bakterie beztlenowe. Spożyta, działa jak trucizna, jednak wstrzyknięta w niewielkich ilościach w mięśnie, jest zupełnie nieszkodliwa. Początkowo stosowano ją w neurologii oraz okulistyce. Botoks pozwalał usunąć nadmierne napięcie mięśniowe u chorych na porażenie mózgowe i po udarze mózgu, a także pomagał w leczeniu zeza. To właśnie wtedy zauważono, że toksyna botulinowa dodatkowo wygładza również zmarszczki. Kosmetologia i medycyna estetyczna zaczęły stosować ją w swoich zabiegach pod koniec lat 80.
Jak działa botoks?
Neurotoksyna, jaką jest botoks w niewielkich ilościach ma działanie terapeutyczne. Dzięki zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego prowadzi do rozluźnienia mięśnia, do którego zostaje wstrzyknięta. Ponieważ zmarszczki tworzą się własnie w wyniku nadmiernej aktywności tych tkanek, toksyna botulinowa jest w stanie powstrzymać te skurcze i zapobiec tworzeniu się nieestetycznych bruzd. Działanie botoksu opiera się na zablokowaniu impulsów nerwowych, które odpowiadają za aktywność mięśniową. Kiedy nerw przestaje wysyłać impulsy, mięsień pozostaje nieaktywny, zatem skóra w tym obrębie pozostaje wygładzona. Substancja ta znalazła zastosowanie nie tylko w kosmetologii i medycynie estetycznej w zabiegach, których celem jest usunięcie i zapobieganie efektom starzenia się, ale także w medycynie ogólnej. Botoks w oferowanych zabiegach wykorzystuje, między innymi, klinika Soft Skin – softskin-clinic.pl/oferta/toksyna-botulinowa/.
Wskazania do zastosowania botoksu
Toksynę botulinową stosuje się przede wszystkim w zabiegach medycyny estetycznej oraz kosmetologii. Jest w stanie zlikwidować takie problemy, jak:
- zmarszczki na czole, zarówno poprzeczne, jak i pionowe pomiędzy brwiami, czyli tak zwane lwie zmarszczki,
- zmarszczki na dolnej powiece,
- kurze łapki,
- zmarszczki nad górną wargą,
- opadające kąciki ust,
- zmarszczki na szyi.
Botoks niejako paraliżuje wybrane mięśnie twarzy, sprawiając ze skóra w tym obrębie jest rozluźniona i wygładzona, a cała twarz wygląda na zrelaksowaną. Toksyna butolinowa znajduje także zastosowanie w innych typach zabiegów medycznych, na przykład:
- w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp oraz pach, poprzez zahamowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe,
- w leczeniu nadczynności pęcherza moczowego,
- w leczeniu bólów głowy, poprzez zablokowanie receptorów bólowych mięśni okołoczaszkowych,
- w leczeniu szczeliny odbytu.
Botoks - przebieg zabiegu, efekty i przeciwwskazania
Na zabieg wstrzyknięcia botoksu warto zdecydować się jeszcze przed 30 rokiem życia, aby pozbyć się istniejących już zmarszczek mimicznych. Przebieg kuracji rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania skóry poprzez jej schłodzenie. Odpowiednia ilość toksyny butolinowej jest wprowadzana do wybranych mięśni w kilku porcjach. W przypadku czoła jest to około 8 wstrzyknięć, a powiek tylko jedno. Następnie wybrane partie są ponownie schładzane i smarowane maścią, która zapobiega powstawaniu siniaków. Właściwe rezultaty zabiegu możemy zobaczyć po około 2-14 dniach, a ogólny efekt utrzymuje się mniej więcej 6 miesięcy.
Chociaż właściwie przeprowadzone wstrzykiwanie botoksu jest w pełni bezpieczne, to istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia takiej kuracji. Odradza się ją przede wszystkim osobom, które cierpią na osłabienie mięśni, a także kobietom w ciąży i w okresie menstruacji. Niewskazane jest także nakłuwanie skóry, na której pojawił się jakikolwiek stan zapalny, jak chociażby trądzik. Bezwzględnie nie wolno także wykonywać zabiegu podczas przyjmowania leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz rozrzedzających krew, natomiast aspiryna może sprawdzić, że w miejscu wstrzyknięcia toksyny butolinowej pojawią się nieestetyczne siniaki.
Działanie botoksu jest niepodważalne, a jego efekty utrzymują się wystarczająco długo, aby zabieg był opłacalny. Przeprowadzony przez profesjonalistów nie grozi uzyskaniem efektu maski, a wręcz przeciwnie, może pięknie odmłodzić twarz i nadać jej świeżego, promiennego wyglądu.
Soft Skin Dermaclinic
ul. Dąbrowskiego 32/1u
50-457 Wrocław
Tel. 48 512 822 207