Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Wirus ten jest bardzo zakaźny i niemal każdy, kto miał z nim kontakt, zachoruje. Na ospę wietrzną najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także młodsze dzieci i dorośli, którzy nie przeszli tej choroby w dzieciństwie. Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz z ruchem powietrza na odległość do kilkudziesięciu metrów – stąd nazwa ospa wietrzna.
Najczęstszym powikłaniem jest nadkażenie bakteryjne wykwitów ospowych, często prowadzące do powstawania blizn. Rzadsze, ale bardziej groźne powikłania to: zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, móżdżku. U noworodków i osób z niedoborami odporności choroba może mieć skutek śmiertelny.
Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że najbardziej skuteczną metodą profilaktyki chorób zakaźnych, w tym ospy są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej przysługuje bezpłatnie dzieciom przebywającym w żłobkach i klubach dziecięcych, a to właśnie w grupie do 4 r. ż notuje się najwięcej zachorowań.
Kampania zakłada dotarcie z informacją do żłobków i klubów dziecięcych poprzez przekazanie materiałów edukacyjno-informacyjnych o ospie wietrznej w postaci ulotek i plakatów. Działania edukacyjne mają na celu zmianę postrzegania zakażeń wirusem ospy wietrznej i uwrażliwienie społeczeństwa na ryzyko z nim związane.
Reklama
„Oszczędź dziecku ospy”
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie informuje, iż dnia 09.12.2019 r. rusza kampania informacyjna pt. „Oszczędź dziecku ospy”, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Higieniczne. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożenia i sposobów ochrony przed ospą.
- 12.12.2019 22:31 (aktualizacja 16.08.2023 15:04)
Reklama
Komentarze