Budżety obywatelskie zyskują sobie coraz większą popularność w wielu polskich miastach. Polegają na tym, że każdy ma prawo współdecydować na co zostanie wydatkowana część pieniędzy z publicznego budżetu. Angażuje to mieszkańców w życie lokalnej społeczności, pozwala im wskazywać najistotniejsze potrzeby i wpływać na jakość życia publicznego. W roku 2018 po raz pierwszy zostaną w Świdwinie przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego, w których każdy będzie mógł zgłosić swoje pomysły oraz brać udział w głosowaniu.
30 listopada 2017 roku Rada Miasta w Świdwinie podjęła uchwałę, która precyzuje sposób przeprowadzenia konsultacji. Czytamy w niej między innymi, że w ten sposób można finansować zadania publiczne należące do zadań własnych miasta np. remont, modernizację, adaptację, budowę nowych obiektów lub zakup wyposażenia o wartości jednostkowej przekraczającej kwotę 3500 złotych. Zadanie musi być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, powinno dotyczyć mienia gminnego i zakończyć się w ciągu jednego roku budżetowego. Każdy mieszkaniec miasta może złożyć swoje propozycje, jak również każdy może wyrazić poparcie poprzez głosowanie na zgłoszone zadania. Wnioski zostaną ocenione przez wydziały Urzędu Miasta – najpierw pod względem formalnym, a następnie merytorycznym.
Następnie burmistrz miasta powoła zespół opiniujący, który na tej podstawie przygotuje wstępną listę zadań do głosowania. Po zakończeniu etapu spotkań z autorami i naniesieniu zmian, korekt i uzupełnieniu braków, zespół przedstawi ostateczną listę zadań do głosowania.
Kolejnym etapem prac nad budżetem obywatelskim jest głosowanie, które odbędzie się w formie elektronicznej lub papierowej. Zadania, które otrzymają największą ilość głosów zostaną przekazane do realizacji w przyszłym roku.
Składanie wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego rozpocznie się 1 marca 2018 roku i potrwa do końca kwietnia. Cała procedura ujęta w harmonogramie prac, powinna się zakończyć do 15 listopada wprowadzeniem wniosków do przyszłorocznego budżetu. Przewidywana kwota na realizację zadań wynikających z budżetu obywatelskiego w 2019 roku wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych. Ostatecznie będzie ona znana po wyborze zwycięskich projektów i zostanie zatwierdzona przez Radę Miasta w postaci odpowiednich zapisów w budżecie miasta na 2019 rok.
Na miejskim portalu internetowym www.swidwin.pl uruchamiamy stałą zakładkę, gdzie można znaleźć uchwałę Rady Miasta w sprawie budżetu obywatelskiego, szczegółowy harmonogram konsultacji oraz zarządzenie burmistrza. Znajduje się tam również formularz zgłoszenia, na którym należy składać wnioski.
Informacje będą na bieżąco aktualizowane.
Komentarze