To właśnie w Świdwinie Tadeusz Bohdal się urodził i spędził najmłodsze lata życia. W latach 1960 – 68 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2, później przez cztery lata uczył się w tutejszym Liceum Ogólnokształcącym. Następnie studiował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie, a potem rozpoczął karierę naukową. W 1986 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2002, natomiast w roku 2007 prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk technicznych.
Jego główną specjalnością jest technika cieplna i chłodnicza. W działalności dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej zajmuje się między innymi energetyką konwencjonalną oraz pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, podnoszeniem sprawności maszyn, poszukiwaniem materiałów izolacyjnych, produkcją zdrowej żywności i wieloma innymi dziedzinami. Jest autorem ponad 350 publikacji naukowych, 10 książek oraz 100 opracowań dla podmiotów gospodarczych. Wypromował ponad 220 inżynierów i magistrów inżynierów. Od 2012 roku pełni rolę rektora Politechniki Koszalińskiej, rok temu został wybrany na drugą kadencję. Współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Teraz dodał nich jeszcze jedno – tytuł „Honorowego Obywatela Świdwina”.
Profesor odebrał gratulacje od przewodniczącego Rady Miasta Henryka Klamana oraz burmistrza Jana Owsiaka. Dziękując za przyznanie tytułu powiedział, że to wyróżnienie ma dla niego szczególne znaczenie. – Wszystkie inne też są ważne, ale to będzie najważniejsze – powiedział. – W Świdwinie wszystko się zaczęło. Tutaj moi rodzice przyjechali w 1945 roku, tu się poznali, tu ja się urodziłem, tu urodził się mój brat, tu spędziłem wspaniałe dzieciństwo, tu były szkoły o wysokim poziomie nauczenia. To, że później udawało mi się w nauce osiągać sukcesy, to jest zasługa świdwińskich nauczycieli. To dzięki nim egzaminy na studia zdałem jako jeden z pięciu najlepszych. Zawsze przyjeżdżam do Świdwina z dużą przyjemnością, mam tu rodzinę, widzę, jak przez pół wieku miasto się zmieniło.
Tytuł Honorowego Obywatela Rada Miasta przyznała również pośmiertnie Stanisławowi Misakowskiemu (1917 – 1996) – poecie, prozaikowi, dramaturgowi, inicjatorowi odbudowy świdwińskiego zamku oraz przeznaczenia go na siedzibę ośrodka kultury. Tytuł odebrał jego syn, Wiktor, podczas finału Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej.
Komentarze