W Powiecie Świdwińskim po raz drugi odbył się Powiatowy Jarmark Tradycyjnie Zdrowej Żywności i Rękodzieła Ludowego. Tym razem spotkaliśmy się 9 września na stadionie sportowym w Rąbinie. Pomimo wielu obaw o aurę, ostatecznie pogoda dopisała znakomicie, więc z każdą godziną przybywało coraz więcej uczestników. Święto będące promocją wszystkiego co najcenniejsze, a więc darów ziemi, które otrzymujemy dzięki ciężkiej pracy polskiego rolnika, sadownika, pszczelarza, ogrodnika, jak też tradycyjnego rękodzieła wytwarzanego przez miejscowych twórców, rozpoczęło się Mszą Polową Dziękczynną.
Msza koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Piotra Borchardta proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Rąbinie. Oprawę muzyczną mszy zapewnił zespół ludowy Leszczyna z Pęczerzyna. Gospodarze Jarmarku Starosta Świdwiński Mirosław Majka, Wójt Gminy Rąbino Krzysztof Majewski oraz Prezes Lokalnej Grupy Działania - „Powiatu Świdwińskiego” Zdzisław Pawelec, powitali przybyłych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, burmistrza, wójtów jednostek samorządowych z terenu Powiatu Świdwińskiego, przedstawicieli instytucji wojewódzkich i powiatowych, szefów inspekcji, straży, policji, wojska, szkół, instytucji i firm rolniczych i najważniejszych bohaterów święta - rolników. Słowa uznania i podziękowania do rolników, i organizatorów święta, skierowały obecne na uroczystości Senator Anna Grażyna Sztark oraz Posłanka Małgorzata Golińska. Krystyna i Adam Zamuszko, rolnicy z Rąbina, pełniący w tym roku rolę Starostów Jarmarku, przekazali Staroście Świdwińskiemu oraz Wójtowi Rąbina bochen chleba z tegorocznej mąki, po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie się nim z uczestnikami imprezy. W bogatym programie Jarmarkowych atrakcji znalazły się m.in. występy artystyczne zespołów ludowych - Dąbrowiacy - Barwinok z Rusinowa i Leszczyna z Pęczerzyna, występy artystyczne przedstawicieli Gmin, pokazy młodzieżowych zespołów tanecznych. Ponadto pokazy sprzętu strażackiego i policyjnego. Liczne, niepłatne atrakcje dla dzieci, w tym dmuchany zamek, zjeżdżalnia, ścianka do wspinaczki, gokarty i wata cukrowa oraz ciekawe konkursy z nagrodami przyciągały najmłodszych uczestników Jarmarku. Niewątpliwą atrakcją Jarmarku były stoiska, na których można było obejrzeć, jak też zakupić różnorodne wyroby rękodzielnicze. Wśród wystawców znaleźli się: Ewa Bogusz - Mroziak - sery kozie Ogrodno, Regina Rola - ceramika artystyczna Złocieniec, Stanisław Bednarczyk - figurki z drewna Nielep, Maria Rąbalska - de cupage, haft Świdwin, Delfina Garbacz - Adametz - biżuteria, ceramika, Marek Brodzik - Piekarnia "Markus" Brzeżno, Krystyna Hapka - przetwory z owoców oraz grzyby Połczyn - Zdrój, Centrum Kultury w Połczynie - Zdroju - Galeria, Bogusława i Zygmunt Słomińscy - drewniane zabawki, pamiątki witrażowe Połczyn Zdrój. Wspaniale udekorowane i przygotowane z wielką dbałością o szczegóły stoiska poszczególnych Gmin z Powiatu Świdwińskiego, jak też instytucji, szkół
i ośrodków, zachęcały do odwiedzania i podziwiania. Jak co roku odbyły się tradycyjnie konkursy, w których dzięki zaangażowaniu poszczególnych komisji konkursowych, udało się wyłonić zwycięzców.
VII EDYCJA KONKURS KULINARNY - KUCHNIA TRADYCYJNA LOKALNEJ GRUPY DZIAŁANIA – „POWIATU ŚWIDWIŃSKIEGO”
1 miejsce - „Rolada serowa z mięsnym nadzieniem” - p. Lech Lipka, zam. Berkanowo, gm. Świdwin
2 miejsce - „Kapuściane worki” - p. Małgorzata Białous - zam. Kluczkowo, gm. Świdwin
3 miejsce - „Wiejskie pierożki Floriana” - p. Florian Hyży - zam. Stary Przybysław, gm. Świdwin
Wyróżnienia:
„Pierogi z bobem” - p. Zbigniew Niedziałek - zam. Stary Przybysław, gm. Świdwin
„Kaczka z czerwoną kapustą” - p. Aneta Nowak - zam. Koszanowo, gm. Brzeżno
„Karkówka w warzywach” - p. Marzena Herman - zam. Świdwin, Gmina Miejska Świdwin
„Galart” - p. Paulina Siubdzia - zam. Trzciana, gm. Sławoborze
„Bigos Halinki” - p. Halina Rajecka Szylak - zam. Wilczkowo, gm. Brzeżno
„Ciasto ze szpinakiem” - p. Dorota Kłosowska - zam. Biała Góra, gm. Rąbino
„Chlebek wiejski ze smalczykiem i ogóreczkiem” - p. Magdalena Sopyła - zam. Smardzko, gm. Świdwin
„Szaszłyk mielony z warzywami ” - p. Krystyna Szyderska - zam. Przyrzecze, gm. Brzeżno
„Kurkowa zupa” - p. Aneta Bies - zam. Berkanowo, gm. Świdwin
„Zapiekanka z piersi kurczaka z grzybami (kurki) i warzywami” - p. Zofia Kozieł - zam. Biała Góra, gm. Rąbino
„Pstrąg wędzony” - p. Agata Kruzel - zam. Przyrzecze, gm. Brzeżno
„Kotlety ziemniaczane z farszem i sosem pieczarkowym oraz surówka z białej kapusty” –
p. Wioletta Surmiak - zam. Brzeżno, gm. Brzeżno
„Łazanki” - p. Kamila Kosiorek - zam. Sławoborze, gm. Sławoborze
KONKURS NA NAJCIEKAWSZE/NAJŁADNIEJSZE STOISKO:
1 miejsce: Gmina Rąbino
2 miejsce: Gmina Świdwin
3 miejsce: Zespół Placówek Specjalnych w Sławoborzu
4 miejsce: Gmina Połczyn - Zdrój
5 Miejsce: Gmina Brzeżno
KONKURS NA ELEMENT WYSTAWIENNICZY WYKONANY Z NATURALNYCH MATERIAŁÓW:
1 miejsce: Gmina Rąbino
2 miejsce: Gmina Świdwin
3 miejsce: Gmina Połczyn- Zdrój
4 miejsce: Gmina Brzeżno
5 miejsce: Gmina Sławoborze
Gwiazda wieczoru zespół „Paradise” oraz zespół „Locus” zapewniły wszystkim zebranym okazję do dobrej zabawy, a najwytrwalsi bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce rozrywkowej.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich instytucji i osób, dzięki zaangażowaniu których możliwe było zorganizowanie tak wspaniałej imprezy.
Dziękujemy sponsorom, a także przedstawicielom firm i instytucji, które wsparły przygotowanie Jarmarku:
1. Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie
2. Modus Kancelaria Brokerska z Warszawy
3. Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie
4. Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Piątkowscy w Świdwinie
(SP)
Komentarze